Notka prasowa

Zadanie ma na celu wypracowanie u dzieci i młodzieży (i również u osób dorosłych) odruchu sortowania odpadów. Akcja skupia się przede wszystkim na plastiku, a konkretnie na plastikowych nakrętkach. Zbieranie plastikowych nakrętek kształtuje proekologiczne postawy i zachowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, zachęca ich do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, a także staje się bodźcem do studiowania wiedzy na temat ekologii, recyklingu oraz wykorzystania surowców wtórnych.
Akcja ma charakter ciągły, trwa od stycznia 2010 roku, jednak co roku symbolicznie podsumowujemy i inaugurujemy kolejne edycje.
Dzięki uprzejmości Gminy Miasta Częstochowy, możliwe jest nagrodzenie trzech placówek, które przekazały największą ilość nakrętek w przeliczeniu na jednego ucznia/przedszkolaka. Nagrody przyznawane są już po raz ósmy. Łącznie przez 8 lat przeznaczono na nagrody 21.500,00 zł Wśród nagród były: zestawy mikrofonów bezprzewodowych, laptopy, bon na książki, aparat fotograficzny, telewizor, gry edukacyjne, urządzenie wielofunkcyjne, drukarki, radiomagnetofony z odtwarzaczem mp3, projektory, wyposażenie sali artystycznej.
Jak co roku, zakupiono nagrody zgodne z zapotrzebowaniem zwycięzców: laptop, głośnik bezprzewodowy, urządzenie wielofunkcyjne, mikrofon bezprzewodowy.
Wygrywa placówka, która przez cały rok szkolny zbierze największą liczbę plastikowych nakrętek w przeliczeniu na jednego ucznia. Nagradzana jest jedna placówka z trzech kategorii: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe. Dodatkowo w tym roku zostaną nagrodzone statuetkami „Nakrętkowy Mistrz”: Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia oraz Szkoła Podstawowa nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie. Statuetki przyznawane są tym placówkom, które trzy lata z rzędu otrzymywały nagrodę rzeczową.
W edycji 2018/2019 w akcji brało udział ponad 60 podmiotów, w zdecydowanej większości są to placówki oświatowe. Zebrano 5 ton plastikowych nakrętek (ok. 2.050.000 sztuk nakrętek). W trakcie trwania zbiórki od 2010 r. łącznie zebrano 46 ton nakrętek. Środki finansowe zgromadzone podczas tegorocznej zbiórki zostaną przekazane na sfinansowanie specjalistycznego sprzętu dla Jasia Kozaka z Częstochowy. W nowej edycji będziemy pomagać Oli Podwyszyńskiej.

Wyniki konkursu edycji 2018/2019:

 • kategoria przedszkola
  Miejskie Przedszkole nr 44 w Częstochowie
 • kategoria szkoły podstawowe
  Szkoła Podstawowa nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie
 • kategoria szkoły ponadpodstawowe
  I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Dodatkowe wyróżnienia – statuetki „Nakrętkowy Mistrz”:

 • Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia
 • Szkoła Podstawowa nr 37 im. Jana Pawła II w Częstochowie

Zadanie zostało dofinansowane ze
środków Gminy Miasta Częstochowy

Skip to content